Kranssipajalta moikat! Vauvan päikkäreiden aikaan teen aina jotain kivaa, siis sellaista aivot narikkaan-hommaa (siivoamista ja ruoanlaittoa ei lasketa tähän ?) ja nyt oli vuorossa kranssien teko. Tilasin joulukorttikuvat täksi jouluksi vauvasta ja ne tulivatkin niin nopsaan, että kirjoitin ne samantien valmiiksi ja laitoin kuoreihinsa. Päikkäriaika sen kuin jatkui ja jatkui (neljän tunnin tirsat), joten päätin aloittaa askartelupuuhat. Ulko-oveen tein meriheinä-katajakranssin ja sisälle syntyi koristeeksi meriheinä-eukalyptuskranssi.


Meriheinä-eukalyptuskranssi
Kranssiin tarvitsee ainoastaan valmiin metallirenkaan, sidontalankaa, muutaman eukalyptuksen oksan sekä meriheinää. Kukkakaupoista saa ainakin ostettua meriheinää ja eukalyptusta. Sidoin ensin meriheinää puoleen kranssiin ja päälle lisäsin kaksi eukalyptuksen oksaa. Jätin toisen puolen metallirenkaasta näkyviin. Lopuksi laitoin vielä pienet patterivalot kranssin ympärille. Nämä on ns. pullovalot, joissa on tosi pieni paristokotelo. Sen sai helposti piiloon kranssin taa sidontalangalla. Tuonne se päätyi lepotuolin viereen seinää koristamaan. Ihana se olisi myös tuossa palmunlehti seinäkoristeessa sohvan päällä.




Eilinen itsenäisyyspäivä meni yhdessä kokaten, leffoja katsellen (isi lähti taas tänään työreissulle), aitoa joulukuusta ihastellen ja kinkkua maistellen. Saimme naapurin leivinuunista kinkkumaistiaisia ja kauaa ei pala lautasella säilynyt. Mies puhui jo viikko sitten, että pitäisikö ostaa parin kilon kinkku ennen joulua ja laittaa leivinuuniin. Nyt jaksaa odottaa aattoaamuun, jolloin perinteisesti otetaan kinkku uunista ulos. Emme malttaneet myöskään enää odottaa joulukuusen kanssa vaan haimmekin sen itsenäisyyspäiväksi kotiin. Niin ihana, jouluinen tuoksu valtasi koko kodin. Tänään fiilistelin myös koko päivän joululauluja ❤️ On tää joulunodotus vaan tunnelmallisinta aikaa! Instan puolella kuusi näkyikin jo @whiteandblackblogi . Kivaa alkanutta viikkoa!

White & Black on sisustukseen painottuva blogi, joka on toiminut aktiivisesti jo vuodesta 2010. Maalla, luonnon keskellä sijaitsevassa omakotitalossa sisustetaan itse rakennettua kotia suurella sydämellä sekä kasvatetaan puutarhaa metsän läheisyyteen. Uutta ja vanhaa yhdistellen syntyy kodin persoonallinen sisustus, unohtamatta itse tehtyjä yksityiskohtia.
Sisustukseen on tuotu lämpimiä, luonnonläheisiä sävyjä mustan ja valkoisen lisäksi. Diy-jutut ovat alusta asti olleet blogin punainen lanka. Yksikerroksista vaaleaa taloa asustaa sisustus- ja puutarha-alalta valmistunut äiti, reissuhommia tekevä isi sekä maailman rakkaimmat lapset. Yhteisiä harrastuksia miehen kanssa ovat kodin yhteiset projektit. Terassi, leikkimökki tai kasvihuone syntyvät yhdessä suunnitellen ja tehden. Omasta pihasaunasta, paljusta ja lasiterassista haaveillen. Tervetuloa lukemaan!



